Menu główne
Start
Aktualności
Gazetka szkolna
Wydarzenia szkolne
O naszej szkole
Dokumenty szkolne
Wykaz podręczników
Plan lekcji
Świetlica szkolna
Biblioteka szkolna
Gabinet logopedy
Klub Europejski
Programy-projekty-akcje
Projekty unijne
Projekt Pokłady Kultury
Sport w szkole
Szkoła Promująca Zdrowie
Oddziały szpitalne
SKO
Sześciolatek w szkole
Uczeń z klasą
Foto-galeria
Galeria Trójki
Petycje
RODO
Szukaj
Projekt edukacyjny "Dzieci polskie..." PDF Drukuj Email
Wpisał: Asia   
06.11.2018.

 

Image
  
   
PROJEKT EDUKACYJNY „DZIECI POLSKIE - MIEJCIE SERCA CZYSTE”
Moduł I od 23 do 27 października 2018r.

W październiku w ramach projektu edukacyjnego „Dzieci polskie - miejcie serca czyste” gościliśmy w Szkole Podstawowej nr 3 im. Władysława Broniewskiego w Bytomiu grupę uczniów wraz z opiekunami z Kulturalno - Oświatowego Centrum im. Kornela Makuszyńskiego Wspólnoty Polskiej Miasta Stryja na Ukrainie.
Projekt jest realizowany w ramach projektu Rodzina Polonijna i współfinansowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach programu pod nazwą RODZINA POLONIJNA realizowanego przez Stowarzyszenie Wspólnota Polska.
W projekcie uczestniczą: Szkoła Podstawowa nr 3 im. Władysława Broniewskiego
w Bytomiu, Szkoła Podstawowa nr 51 z Oddziałami Integracyjnymi w Bytomiu oraz Centrum
Kultury im. Kornela Makuszyńskiego w Stryju. W ramach projektu jego uczestnicy mieli okazję zapoznać się z życiem, twórczością i działalnością patriotyczną jednego
z najpopularniejszych pisarzy dla dzieci i młodzieży – Kornelem Makuszyńskim.
Za przygotowanie uczniów do projektu w naszej szkole odpowiedzialne były panie:Lucyna Brzeziak, Urszula Nurkowska, Agnieszka Rozner, Joanna Synecka oraz Dorota Wiśniowska.

We wtorek 23 października uczestnicy projektu wzięli udział w warsztatach artystycznych przygotowanych przez nauczycieli naszej szkoły, w trakcie których zobaczyli prezentację dotyczącą tańców polskich, mieli okazję nauczyć się kroków tradycyjnego polskiego tańca narodowego - poloneza.
Po zajęciach młodzież zwiedziła wystawę „100x100 - Nasze stulecie” w Muzeum Górnośląskim, na której opisano minione 100 lat za pomocą charakterystycznych przedmiotów. Po obiedzie uczniowie wybrali się do Miejskiej Biblioteki Publicznej
w Bytomiu, gdzie uczestniczyli w zajęciach czytelniczych Dyskusyjnego Klubu Książki, przygotowanych przez nauczycieli i uczniów naszej szkoły oraz pracowników Biblioteki Miejskiej; tematem zajęć była twórczość Kornela Makuszyńskiego.


https://lh3.googleusercontent.com/mrbL4DQafQ4uIL6d0dPZ1itd2i1kFXMIB3tz_tjUBfR545Vt9HjHkVXpvNUPmsF6heFjiDmGGmMjw894Zwz2-ZsCSLO1GFmBUudAzfHZOmE_xPysb0pUbeI3oHEpHpiuu-gnYoGD7dSnk8_xMwbb98aPl9DXP4_YirWioMi88tpA03ZQlDXXvACqF9tzWHeYZ-aIpBhTDAewJ4K69KAPvGKoMoHpqKrhd0Bi1QsQi14wiKrFV1vW4fvvQNZV_hiUY2ZKFbJJx9b9I18jAyQh3oBngku007IqExMqKBlloPlFRPzglAielz_41YEIwX9LW0suiXogXo2gtTkO-LRc5uBNRK57lYftkFh2l2gQ6G35E-BCe8YF2mqEeYTLKOGXKKPr0iGVkWk1KRdkMe_ecOs0bpQr7vS0uwPtvdV5N0wrDwAnvrw20N82cl7PJS7z0jhX-ecYK1cSaFLsBPqWQjPUsPi1L7NFDm3Ugfe4o3TyckPUUk6D5hdZ1gJSZPGCUKhqrXkKurufKDsPnyleMg6CzHsJEwKLFeUTms7riyQNM7QvVqM8wudHvCx26TRDooUvzQO3q_ccMc5NFWyDz7V3aK8V5PUm8dnrJu6KGAT4rduC2K1ovh_frkRArqIMCf5P1rEeY2dv_Uo0DpNwQ8Tp=w1404-h938-no

Więcej zdjęć w galerii...W środę 24 października uczestnicy projektu ruszyli śladem Kornela Makuszyńskiego i udali się na wycieczkę do Zakopanego. Miasto jest związane z pisarzem, który mieszkał tu
i tworzył, a także otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Zakopanego. W trakcie wycieczki uczniowie odwiedzili cmentarz na Pęksowym Brzyzku, gdzie znajduje się grób pisarza oraz Willę Opolankę, w której mieści się Muzeum Kornela Makuszyńskiego. Następnie młodzież wzięła udział w zajęciach interaktywnych w sali multimedialnej Centrum Edukacji Tatrzańskiego Parku Narodowego. Pierwszy dzień zakończył się spacerem po głównej ulicy miasta – Krupówkach.
W czwartek 25 października uczestnicy zwiedzili zabytkową kaplicę na Jaszczurówce, Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach oraz uczestniczyli w multimedialnej lekcji przyrody tatrzańskiej, która odbyła się w Muzeum Tatrzańskiego Parku Narodowego. Po obiedzie młodzież wraz z opiekunami spacerowała po mieście, a następnie wyruszyła
w drogę powrotną do Bytomia.
  
  
W piątek 26 października uczniowie wraz z opiekunami wzięli udział w warsztatach plastycznych i filmowych zorganizowanych w Szkole Podstawowej nr 51 z Oddziałami Integracyjnymi w Bytomiu. Uczniowie w ramach wzajemnej integracji pracowali w grupach
i wyklejali metodą origami polskie symbole narodowe. W ramach warsztatów filmowych
młodzież wzięła udział w projekcji filmu o życiu i twórczości pisarza: „Errata do biografii – Kornel Makuszyński”.
  
 
W sobotę 26 października uczestnicy projektu zwiedzili Muzeum Powstań Śląskich
w Świętochłowicach. Po południu młodzież wraz z opiekunami oraz zaproszonymi gośćmi wzięła udział we wspólnym podsumowaniu projektu w Szkole Podstawowej nr 3
im. Władysława Broniewskiego. Podsumowanie miało postać  wieczornicy patriotycznej, której motywem przewodnim była setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Punktem kulminacyjnym uroczystości był wspólnie zatańczony przez gospodarzy oraz gości taniec narodowy - polonez. Uczniowie z Ukrainy zaprezentowali również montaż słowno-poetycki o życiu i twórczości Kornela Makuszyńskiego. Na pamiątkę wspólnych poczynań szkoła otrzymała symboliczną figurkę Koziołka Matołka, który jest jednym
z najpopularniejszych bohaterów książek Makuszyńskiego. Uczestnicy projektu otrzymali pamiątkowe upominki i dyplomy, wykonano wspólne pamiątkowe zdjęcia, a na zakończenie projektu młodzież wraz z opiekunami udała się na mszę świętą do kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bytomiu.

 
https://lh3.googleusercontent.com/Yxf6jG51pAMN_T6jAS-oZm0NG6xRD5zig0uqfwUNZYljlZ3Nj0F75z3kJbOQKEYbsVx_zt0QCZzvpOtDH985_KLIh7QHCQgcKFm7xvML-M8MqcK6HMw_OJLydGdVflU3C5OHrMYFz2g2KTgfbcmPnQNPlhIUy6aCECok57TPwCdYBdzVaSz-eA7dASl1xeb1u9UNTSB49Vtt1ST2IHqB4a3QihBY4ikQ75C-V9KPNeDQj8Wc7aWhOaxbINxoWCZUMGqPPnVGxn7Y6hx5l99o4Hod5xwB24-KGP4ycHb1TnevaKBMWh5q-7zm-Nrpuf6vVkgARG29DzNg2d55LCQohLtvvyGyOvPfm3i1lnFNjmbsXj0RA4VZrh92Smkse70f9lUcOSGp7-8Ajh0Wbm8jqmjoPq5pThqPKErPv2ktBMKw0WSRu4SE_CquhPcSyqyau03s-TtjSpKXbISif5n_P8rIlBrB5zfb6loQ8YCGFDNOkTL37N3aB4n1r_0KauQzOJz7SfhQVEZMPYDwlJxLnDIYytlj2ILbZOmyWxUKIFVDvuCkZkhhz7zOdhMca387kcoHbewTeErZr-pXeVcTgB5ESTbjEhTomQh0a5IY0Uqjx8l--_xDNNJQmqhYH2y4rfqbG2RBm2qs3NyQlOSfNYag=w979-h654-no
28 listopada grupa uczniów naszej szkoły, która aktywnie włączyła się
w projekt polsko-ukraiński Dzieci polskie-miejcie serca czyste,
wzięła udział w wycieczce do Muzeum Powstań Śląskich
w Świętochłowicach. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia
niezwykle wzruszającego z Franciszek Pieczką w roli
narratora. Następnie za pomocą elementów multimedialnych
zwiedzający zostali przeniesieni w realia życia na Górnym
Śląsku początku XX wieku. Scenografia pomieszczeń
nawiązywała do miejsc najważniejszych wydarzeń.
Dla bardziej dociekliwych dostępne były stanowiska
multimedialne, pozwalające na indywidualne pogłębianie
wiedzy. Uczniowie mieli także możliwość wzięcia udziału
symulacji plebiscytu, który między innymi zadecydował
o przynależności naszego regionu do Polski, jak również
o wybuchu trzeciego powstania śląskiego.
Takie prezentowanie materiałów historycznych dało
uczniom możliwość poznania trudnej historii powstań
śląskich w sposób nowoczesny i interesujący.

https://lh3.googleusercontent.com/7VeITRCkgqAAc30bXgmEBedSXVKSvznmVdWpWIe9DoD3WGObJrHttcCpB2S1qM4_pIqMZvm0dmAcTxfwxnl9bUMNGokX5HI15TDz4-efZ6mhgWoqu6PwELIaO91qUSj6iHeMnkEf7oeelRdz9ZwwJhXE9vDg2x05kEosIZvJMbEjSn7XeuBR43e1qw49QKcPU0aWfRUufs492nJfUXF1nPLVABk0XCbAaVk1NDrR_rBU6eS4Eft36xKKyuQZua14uKlt3AYG35ZceghLnlv2Ig3be4iHNzNxlUGKkercqTxiWJbEP35sRVp_pr4zdCCpUbIlOqpf1RS-vbsoGBgPVRuls42XK2Th-8LqXikxbqPB8nFqqYHgFGuktvNJuG7PHYZBPzr0iF8uNMadzMP_nc1gCApNCZu92m1fyw_dxtHv0PFLg4y-TFl7ou6Weykgk38K4vIshsyoKhM8bIfR8Or0Et-Qcuuhk46XBzktuo-MIsPtMzEolIvKPaTeT53sm-aG0oCyON5NGzPw1FhIbn6niGNmOTvMDqZldGZt_9qZHzWKXOmyJEDnnIXl4UNH-89W4FgsH_rkVhRn68Bs4Qbcv8l45uXYFQqY8uU1vs9zMEc_-bDEg8tznd8hOxmEVYo930NgvWYhuFQWyAPiYGbA-IXNyYC1rEco5fYWKkF_3yUddUzKoFjKKW0kbdUQbULoUNnPQN0sUvzrvA=w770-h577-no

Więcej zdjęć w galerii...


______________

 


Zmieniony ( 07.12.2018. )
 
Sondy
RODZICE
Ważne informacje
Zapisy do klasy pierwszej
Rada Rodziców
Szkoła przyjazna rodzinie
Kadra SP 3
Dokumenty szkolne
Fundusz stypendialny
Bezpieczeństwo w sieci
RODO
Kontakt