Menu główne
Start
Aktualności
Gazetka szkolna
Kalendarz roku szkolnego
Egzamin ósmoklasisty
Oferta szkół średnich
Wydarzenia szkolne
O naszej szkole
Dokumenty szkolne
Wykaz podręczników
Plan lekcji
Zajęcia pozalekcyjne
Świetlica szkolna
Biblioteka szkolna
Gabinet logopedy
Klub Europejski
Programy-projekty-akcje
Projekty unijne
Projekt edukacyjny "Dzieci polskie..."
Projekt Pokłady Kultury
Sport w szkole
Szkoła Promująca Zdrowie
Oddziały szpitalne
SKO
Sześciolatek w szkole
Uczeń z klasą
Foto-galeria
Petycje
RODO
Szukaj
Nauczanie na odległość
Galeria Trójki
Pasowanie na czytelnika
Majowe święta
Dzień Strażaka
100-lecie Powstań Śląskich
100-lecie Urodzin Jana Pawła II
Akcja Kartka dla medyka
Wirtualny Festiwal Czytania 2020
Oddziały szpitalne PDF Drukuj Email
Wpisał: Asia Synecka   
09.01.2008.

Image

ODDZIAŁY SZPITALNE
PROWADZONE PRZEZ SZKOŁĘ PODSTAWOWĄ NR  3
W SZPITALU SPECJALISTYCZNYM NR  2
W  BYTOMIU 

„Dla cierpiących najmniejsza radość jest szczęściem”
(Sokrates)

AKCJA "KARTKA DLA MEDYKA"
 
Ku pokrzepieniu serc pracowników służby zdrowia w trudnym czasie zmagań
z pandemią koronawirusa wdzięczni uczniowie przygotowali podziękowania
w formie prac plastycznych ujętych na filmiku i w okazjonalnych kolażach.
 
 
http://www.sp3.bytom.pl/images/2019_2020/film4.jpg
 
http://www.sp3.bytom.pl/images/2019_2020/kartka1.jpg
  
http://www.sp3.bytom.pl/images/2019_2020/kartka2.jpg
  
http://www.sp3.bytom.pl/images/2019_2020/kartka31.jpg
 

Oddziały szpitalne w Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Bytomiu – to miejsce zdobywania wiedzy przez małych pacjentów. Nauczyciele pracują zgodnie z Koncepcją Pracy Szkoły i misją szpitala: "Na  przekór chorobie – jesteśmy z Wami dla ciała i ducha". Uczniowie klas I- VIII chętnie biorą udział w zajęciach edukacyjno- wychowawczych. Nauczyciele dbają również o umilenie dzieciom pobytu w szpitalu. Organizują konkursy oraz imprezy okolicznościowe.

Szkoła w placówce leczniczej to miejsce, w którym uczeń – pacjent:
- umacnia wiarę w swe możliwości pomimo ograniczeń spowodowanych chorobą
- pozbywa się poczucia lęku i osamotnienia
- zdobywa wiedzę i umiejętności zgodnie z zasadami pedagogiki terapeutycznej
- rozwija swe zainteresowania i talenty

 
 

Prowadzenie zajęć edukacyjnych z chorymi dziećmi to wyjątkowo trudne zadanie. Praca w szpitalu wymaga prawdziwego powołania.    Nauczyciele prowadzący zajęcia z chorymi dziećmi pamiętają treść maksymy: „Non scholae sed vitae discimus”- Uczymy nie dla szkoły lecz dla życia. W szpitalu jest to  najważniejsze. Pozytywne doznania emocjonalne wzmacniają siły obronne organizmu.  Każde z realizowanych przedsięwzięć ukierunkowane jest na umożliwienie osiągnięcia sukcesu przez małych pacjentów.

   
Mój Drogi Uczniu,   
życzę Tobie, abyś:

• przychodził na zajęcia z radością, pełen nadziei, że poznasz coś nowego,
ważnego i ciekawego,
• uczył się z przyjemnością rzeczy potrzebnych, rozwijających  i ubogacających Ciebie dzisiaj i na przyszłość,
• czuł się akceptowanym i lubianym takim, jakim jesteś, a nie musiał walczyć
o sympatię,
• nie stracił naturalnej radości i ciekawości świata pomimo smutnej, 
a niekiedy może i okrutnej rzeczywistości,
• miał w sobie dość siły, wiary i nadziei na każdy dzień nauki, na osiąganie upragnionych celów, nawet wtedy jeżeli Ci w tym nie pomagam,
• wypełniając obowiązki szkolne, doświadczał szacunku, uznania, satysfakcji,
• nie lękał się mnie i innych dorosłych, i właśnie w nas znajdował ostoję
i wzory do naśladowania.
                                                                 Twoja nauczycielka
  

   
Zajęcia edukacyjne prowadzone w szpitalu uwzględniają poziom wydolności wysiłkowej uczniów - pacjentów. Lekcje z reguły prowadzone są w świetlicach na poszczególnych oddziałach. O estetyczny wygląd pomieszczeń dbają wychowawcy. Na oddziale chirurgii dziecięcej nauczyciele najczęściej organizują nauczanie przyłóżkowe.  


    


  

Słowa Sokratesa i znajomość psychoneuroimmunologii zainspirowały nas do opracowania programu DZIECI DZIECIOM, który jest wdrażany od 2000 roku. Mali pacjenci chętnie uczestniczą w cyklicznych imprezach integracyjno – kulturalnych organizowanych przez uczniów SP – 3.

   
Hospitalizowane dzieci mają szansę na atrakcyjne i pożyteczne spędzenie czasu w gronie rówieśników. Mogą przenieść się w świat baśni czytanych przez wolontariuszy z SP-3 lub wziąć udział w turnieju gier stolikowych.
  

Image

 Z inicjatywy wychowawców organizuje się każdego roku: imprezy andrzejkowe, wizyty Świętego Mikołaja, spotkania wigilijne połączone z poznawaniem tradycji obchodów świąt Bożego Narodzenia, dzieleniem się opłatkiem, wspólnym kolędowaniem i obdarowywaniem uczniów drobnymi upominkami zakupowanymi przez nauczycieli. O chorych dzieciach pamiętają również członkowie TPD. To właśnie oni przekazują słodycze oraz całe góry... maskotek.  
 


      
Image
     
  
Każda wizyta Świętego Mikołaja przyprawia o żywsze bicie serca,
zwłaszcza, że odwiedza dzieci w szpitalu.
  
  

  
Najciekawszą z imprez organizowanych od 2000 roku przez uczniów SP-3 dla ich hospitalizowanych rówieśników w ramach programu "Dzieci Dzieciom" są Jasełka.     
  


Od kilku lat w miesiącu kwietniu mali pacjenci współtworzą ekspozycje pamiątek związanych z osobą Jana Pawła II. Uczestniczą również w okolicznościowych imprezach (projekcje filmów, konkursy wiedzy, zajęcia w ramach bloków tematycznych). Wykonane przez  dzieci prace plastyczne zdobią wnętrza świetlic i korytarzy w Szpitalu Specjalistycznym nr 2.

 

Nasi pacjenci mają okazję popisywania się swymi umiejętnościami przed rodzicami i personelem medycznym w trakcie imprez z okazji Dnia Służby Zdrowia, Dnia Matki i Dnia Dziecka.
  
 
  

   

W ramach współpracy z SP-3 uczniowie pobierający naukę w oddziałach szpitalnych przygotowują małe dzieła sztuki na aukcję prac dziecięcych, organizowaną podczas Festynu Szkolnego „Baw się z Trójką”.
     

     

 

"A za oknami śnieg"

Nasza placówka była pomysłodawcą i organizatorem I Międzyszkolnego Konkursu Literackiego i Plastycznego "A za oknami śnieg…", w którym wzięli udział uczniowie szkół szpitalnych i sanatoryjnych z regionu Śląska i Podkarpacia. Wystawa pokonkursowa odbyła się w gmachu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bytomiu.

    
 Image Image

     

Dzień Dziecka po indiańsku

Z inicjatywy prof. dr hab. nauk medycznych Anny Obuchowicz w Klinicznym Oddziale Pediatrii odbyła się ciekawa impreza z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka. Na zorganizowane w 2013 roku we współpracy z firmą Nutrica ciekawe spotkanie z kulturą Indian  zostały zaproszone hospitalizowane dzieci, ich rodzice oraz grupa uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 w Bytomiu, nad którymi sprawowała opiekę
p. Barbara Drewniak.
      
Niecodzienna impreza umożliwiła dzieciakom ciekawe i pożyteczne spędzenie czasu w sobotnie przedpołudnie.  Za sprawą przybyszy z „Wioski indiańskiej” w Jaworznie trwające ponad trzy godziny spotkanie na zawsze pozostanie w pamięci jego uczestników
utrzymane w klimacie gawędy opowieści o realiach życia rdzennych mieszkańców Ameryki połączone z prezentacją strojów, instrumentów, broni,przedmiotów codziennego użytku oraz rekwizytów (np. łapacz snów, wykrywacz kłamstw, inkrustowane koralikami obuwie na różne okazje, etc.) miały ogromnewalory poznawcze. Niekonwencjonalny „pokaz mody”, tańce i popis niewielkiej, lecz odświętnej i bardzo hałaśliwej dziecięcej orkiestry wzbudzały salwy śmiechu.
     
Indiańskie barwne, egzotyczne stroje, których można było dotknąć, a nawet przymierzyć w trakcie imprezy, wzbudzały powszechny zachwyt. Dodatkową atrakcją były gry,  zabawy i popisy, w których wzięli udział mali pacjenci oraz uczniowie bytomskiej „ Trójki” . Gorące brawa oraz... czekoladowe monety euro były nagrodą dla prowadzących imprezę panów: Marka i Marcina.  Wszyscy uczestnicy spotkania integracyjno-kulturalnego zorganizowanego z okazji Dnia Dziecka w Klinicznym Oddziale Pediatrii bawili się świetnie i są ogromnie
wdzięczni Pani Profesor za możliwość wspólnego spędzenia czasu.

                                                         Więcej zdjęć w galerii...

           

"Na zdrowie - uśmiech"

Czas pobytu w szpitalu nie musi kojarzyć się wyłącznie z lękiem, cierpieniem. Może dostarczać okazji do rozwijania zainteresowań i talentów oraz satysfakcji z twórczego działania.
   
Pacjenci hospitalizowani w II połowie maja 2014 r. wykonywali prace na VII Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla szkół i świetlic przyszpitalnych organizowany przez spółkę Magellan w ramach programu "Na Zdrowie – Uśmiech". Temat konkursu "Sport to zdrowie"  inspirował do tworzenia prac plastycznych, promujących aktywność fizyczną i zdrowy styl życia.  Ufamy, że przesłane do Łodzi dzieło  Matsa  Zielińskiego zyska uznanie jurorów. 
   


  
  
Co potrafią wyczarować sprawne dziecięce ręce ?

W ramach lekcji plastyki prowadzonych przez Panią Barbarę Drewniak utalentowani uczniowie klas IV-VI wykonywali drobne upominki z modeliny. Najpiękniejsze prace wykonała uczennica klasy V Wiktoria Kozik.  Prawdziwe arcydzieła tej wyjątkowo uzdolnionej  dziewczynki  można było podziwiać podczas festynu środowiskowego „Baw się z Trójką”.
  

  
    


  
   

„Obudzili się oboje o świcie.
Nadsłuchują dziecka oddechu.”
                     (Tadeusz Gicgier)

W okresie poprzedzającym obchody Święta Rodziny z inicjatywy Pań: Barbary Drewniak i Jolanty Ziory odbył się konkurs literacki na najpiękniejszy wiersz o rodzicach. Utalentowani autorzy zostali nagrodzeni dyplomami.  „Słowem malowane” portrety rodziców zostały zamieszczone w "Antologii poezji dziecięcej".

     

 Jakub Bandura         
"Dla Taty Jarka"         
  
Każdy chciałby mieć
fajnego tatę.
Ja takiego mam
i nikomu go nie oddam.
  
Pogaduchy do poduchy.
Nasz dom z tego słynie.
Z tego dumny jestem
jedynie.
     
 ********************************************* ********************************************    
  Weronika Koczubaj 
"Kocham Cię, Tato!"
    
Każdy chciałby mieć
wymarzonego tatę,
ale tylko Kuba ma
i nikomu go nie odda.

A ja też fajnego mam
i nikomu go nie oddam.

    
 ********************************************* *********************************************    
 Wiktoria Kozik 
"Mama z uśmiechem"
  
A oto mama z uśmiechem na twarzy
wyprasuje, posprząta, ugotuje.
Nawet dziurkę zaceruje.
A wieczorem z nami siada,
piękne  bajki opowiada.
A my wszyscy ją kochamy.
Bez niej życia sobie nie wyobrażamy.
     
 ************************************************* *********************************************    
  Mats Zieliński
"Tęsknota"
  
Gdy księżyc lśni na niebie,
zawsze brakuje mi Ciebie.
Morze nas rozdziela, morze łez...
Może i Ty płaczesz też.
  
Serca męskie
też cierpią z powodu klęski.
Łez wylewać nie będę.
Szukać będę Ciebie, zawsze,
wszędzie.
    
 ************************************************ *********************************************    
 Weronika Stasiak
"Jesteś dla mnie całym światem"

Kochany Tato!
Jesteś dla mnie całym światem.
Gdy byłam mała,
to Ty zawsze się mną zajmowałeś.

Byłeś przy mnie, gdy płakałam.
Wtedy brałeś mnie w ramiona swe.
Gdy byłam głodna,
smakołykami karmiłeś mnie.
Pocałunkiem żegnałeś mnie,
zanim przyszedł dobry sen.

     
 ************************************************* ***********************************************    

 

 

MARATON  CZYTANIA
ZORGANIZOWANY W ODDZIAŁACH SZPITALNYCH
W RAMACH OBCHODÓW ROKU HENRYKA SIENKIEWICZA

W dniu 27 października 2016 roku w oddziałach szpitalnych prowadzonych przez SP-3 w Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Bytomiu w  ramach obchodów Roku Henryka Sienkiewicza z inicjatywy nauczyciela języka polskiego odbył się maraton czytania.
WIELKIE SZKOLNE CZYTANIE „ W PUSTYNI I W PUSZCZY” stanowiło dla małych pacjentów nie tylko imprezę uatrakcyjniającą okres pobytu w szpitalu, lecz również ważne wydarzenie kulturalne. Zadecydowała o tym aranżacja przestrzeni (wystawka pięknie wydanych dzieł Henryka Sienkiewicza i gazetka tematyczna przygotowana przez uczniów SP-3 uczestniczących w zajęciach Omnibusu Polonistycznego) oraz klimat ewokowany przez możliwość wysłuchania fragmentów nagrań jedynej powieści  pisanej z myślą o młodym odbiorcy w wykonaniu wybitnych artystów scen polskich. 

 

Uczniowie klas 4-6 wzięli udział w maratonie czytania, w trakcie którego udało się im poznać treść 5 rozdziałów powieści. Obecne w świetlicy młodsze dzieci uważnie obserwowały popisy umiejętności starszych kolegów. Część z nich przygotowała ilustracje, które zostały zamieszczone na planszy.


 BLOK TEMATYCZNY
„LEGIONY – TO ŻOŁNIERSKA NUTA …”
    
Podczas lekcji języka polskiego uczniowie zapoznali się z utworami towarzyszącymi naszym rodakom, walczącym o odzyskanie niepodległości. Wysłuchali odtworzonych z płytek CD nagrań pieśni patriotycznych z okresu zaborów i pieśni legionowych.
Dokonali analizy i interpretacji „ najdumniejszej pieśni, jaką kiedykolwiek Polska stworzyła” (Józef  Piłsudski o tekście utworu „ My, pierwsza Brygada”).  Dowiedzieli się o roli  pieśni patriotycznych  w okresie poprzedzającym  powstanie II Rzeczpospolitej. Część lekcji historii i społeczeństwa odbytej w dniu 10. 11. 2016 roku poświęcono na trening umiejętności zdobywania wiedzy z różnych źródeł informacji. Umożliwiono dzieciom poszerzenie  wiedzy o bohaterskiej postawie legionistów i zapoznanie z sylwetkami wielkich  „ludzi niepodległości”. Uczniowie - pacjenci wzięli również udział w dyskusji na temat: Dlaczego tak uroczyście obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości ?


Marszałek Józef Piłsudski

 

 ANDRZEJKI W KLINICZNYM ODDZIALE PEDIATRII
  
Czas choroby i pobyt w szpitalu nie zwalnia od konieczności zatroszczenia się o swoją przyszłość i poznania tego,… co nas czeka już wkrótce.  
ETAP PIERWSZY - PRZYGOTOWANIA
Pacjenci zapoznają się z tradycjami obchodów andrzejek i katarzynek oraz przygotowują dekorację świetlicy.
ETAP DRUGI – GROMADZENIE PRZYSŁÓW I ….
Dziś cień wosku ci ukaże, co ci życie niesie w darze...

 

MIKOŁAJKI
W okresie poprzedzającym mikołajki na lekcjach języka polskiego wszystkie dzieci poznały fakty z życia Świętego Mikołaja – biskupa z Miry.


 
 
Później pisały listy do wioski Mikołaja aż do ….Rovaniemi w Finlandii.  
 
 

 


 OBCHODY ŚWIATOWEGO DNIA CHOREGO
W PROWADZONYCH PRZEZ SP-3 ODDZIAŁACH SZPITALNYCH

„Miejcie serce wielkie, które rozumie, kocha,oddaje się, (…) które odważnie obejmuje braci.”
Słowa wypowiedziane przez największego z rodu Polaków – Papieża Jana Pawła II,
który ustanowił Światowy Dzień Chorego, stanowią wytyczne moralne i inspirują do podejmowania różnych inicjatyw na rzecz małych pacjentów, realizujących obowiązek szkolny w  bardzo trudnym dla nich okresie życia.  
Choroba i cierpienie wpisane w ludzkie życie; zwłaszcza w jego najwcześniejszym etapie, bywają źródłem buntu i frustracji. Pojawiają się dramatyczne pytania: Dlaczego …..?

 

Dlatego też organizując tegoroczne obchody ŚWIATOWEGO DNIA CHOREGO w Klinicznym  Oddziale Pediatrii, przybliżyliśmy naszym dzieciakom sylwetkę – dziś już Świętego  -   „wprawnego w cierpieniu”  Papieża Polaka, który … (nie ukrywał, że musi iść do szpitala.)

 

 

 

 ŚWIATOWY DZIEŃ CHOREGO 2020

11 lutego przypada ŚWIATOWY DZIEŃ CHOREGO ustanowiony przez Ojca Świętego Jana Pawła II.  Dzień ten – podobnie jak w latach poprzednich- obchodzono uroczyście w prowadzonych przez naszą szkołę Oddziałach Szpitalnych w Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Bytomiu.
11.02.2020r. wszyscy mali pacjenci uczestniczyli w okolicznościowych spotkaniach zorganizowanych przez wychowawców. Zapoznali się z faktami i anegdotami z życia Karola Wojtyły.
Z wielkim zainteresowaniem obejrzeli fotografie prasowe z obchodów Światowego Dnia Chorego,
w których uczestniczył największy z rodu Polaków.
Na zakończenie imprez wszystkie dzieci zostały obdarowane pięknymi kartkami z życzeniami z okazji Światowego Dnia Chorego własnoręcznie wykonanymi przez wolontariuszy z naszej szkoły  pod kierunkiem  mgr Katarzyny Kalki, mgr Barbary Drewniak oraz mgr Jolanty Ziory.

 

 

 

 

Image

  


   
        

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

Zmieniony ( 13.05.2020. )
 
Sondy
RODZICE
Ważne informacje
Zapisy do klasy pierwszej
Nauczanie na odległość
Rada Rodziców
Szkoła przyjazna rodzinie
Informacje dla ósmoklasistów
Egzamin ósmoklasisty
Oferta szkół średnich
Kadra SP 3
Dokumenty szkolne
Fundusz stypendialny
Bezpieczeństwo w sieci
RODO
Kontakt